Ad





| Refrigerator Type | Double Door |
| Model No | GL-T502FPZU |
| Title | LG GL-T502FPZU 471 Ltr Double Door Refrigerator |
| Brand | LG |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 471 litres |
| Air Flow Type | Multi AirFlow System |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | Led |
| Water Dispenser | No |
| Exterior Finish | High Gloss Finish |
| Door Lock | Yes |
| Color | Shiny Steel |
| Sensors | Eco friendly |
| Shelf Material | 1 |
| Freezer Lamp | Led |
| Freezer Location | Top |
| No. of Shelves | 2 |
| Shelves | Trimless Toughened Glass |
| Deodorizer | Yes |
| Width | 700 mm |
| Depth | 730 mm |
| Height | 1780 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() LG GL-T502FPZU 471 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RT42M553ES8 415 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool If 455 Elite 440 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF CNV 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV 375 ELT 360 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF455 ELT 3S 440 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Linear Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 2 | 4 | 3 | 4 | 2 | 4 |
| Capacity | 471 Ltr | 415 Ltr | 440 Ltr | 500 Ltr | 360 Ltr | 440 Ltr |
| Energy Rating | 3 | 4 | 3 | 3 | 4 | 3 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 5 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad