Ad





| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Panasonic NR-BG311VSS3 307 Ltr Double Door Refrigerator |
| Brand | Panasonic |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 307 litres |
| Model No | NR-BG311VSS3 |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Color | Silver |
| Interior Lamp | Yes |
| Sensors | Door Sensor, Internal Temperature Sensor, Room Temperature Sensor, Light Sensor |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Yes |
| No. of Shelves | 3 |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 1 |
| Width | 600 mm |
| Depth | 660 mm |
| Height | 1635 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Panasonic NR-BG311VSS3 307 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 313D Royal Protton 300 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 283D Protton Roy 260 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Samsung RT28T3523S8 244 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV CNV 305 ELT 292 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Triple Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Unknown | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 3 | NA | NA | NA | 3 | 3 |
| Capacity | 307 Ltr | 300 Ltr | 260 Ltr | 240 Ltr | 244 Ltr | 292 Ltr |
| Energy Rating | 3 | NA | NA | 4 | 3 | 4 |
| Compressor Warranty | 12 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | NA | 10 Years |
| warranty | 2Years | 1Year | 1Year | 1Year | NA | 1Year |
Ad
Ad





Ad