Ad





| Refrigerator Type | Side-By-Side |
| Model No | RS76CG8113SLHL |
| Title | Samsung RS76CG8113SLHL 653 L Convertible 5in1 Side by Side Refrigerator |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 653 litres |
| Cooling Technology | Twin Cooling Plus™ Technology |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | Led |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Exterior Finish | Premium EZ Clean Steel Finish |
| Exterior Display | LED Touch Panel |
| Door Lock | No |
| Color | Silver |
| Sensors | Yes |
| Shelf Material | Durable Toughened Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Inside freezer compartment |
| Express Freezing | Yes |
| Icemaker Type | Twist Ice Maker |
| Vegetable Basket | Large Vegetable Box |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 4 |
| Shelves | Toughened Glass |
| Sliding Basket | Yes |
| Drawers | 4 |
| No. of Shelves | 8 |
| Power Supply | 220 |
| Deodorizer | Yes |
| Width | 912 mm |
| Depth | 716 mm |
| Height | 1780 mm |
| Package Contents | 1 |
![]() Samsung RS76CG8113SLHL 653 L Convertible 5in1 Side by Side Refrigerator | ![]() Haier HRT-683GOGU1 Vogue 598L Grey Onlyx Glass 3-Door Convertible Fridge | ![]() Haier 598L HRT-683KGU1 3 Door Convertible Side by Side Refrigerator with WIFI Enabled Smart Sense AI | ![]() LG GR-H812HLHU 630 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() LG GC-B247SLUV 687 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Voltas Beko RSB65GF 634 Ltr Side-by-Side Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 8 | 3 | 3 | 4 | NA | 4 |
| Capacity | 653 Ltr | 598 Ltr | 598 Ltr | 630 Ltr | 687 Ltr | 634 Ltr |
| Energy Rating | NA | 3 | NA | 3 | NA | 4 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 5 Years | 10 Years | 12 Years |
| warranty | 1Year | 2Years | 1Year | 1Year | 1Year | 2Years |
Ad
Ad





Ad