Ad





| Refrigerator Type | Single Door |
| Title | Samsung RR20T182XU8 192 Ltr Single Door Refrigerator |
| Model No | RR20T182XU8 |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Direct Cool |
| Capacity | 192 litres |
| Air Flow Type | MUlti Air Flow |
| Water Dispenser | No |
| Interior Lamp | Led |
| Shelf Bottle | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Color | Saffron Red, Saffron Blue |
| Sensors | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Icemaker Type | Normal Ice Tray |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Yes |
| No. of Shelves | 3 |
| No. of Doors | 1 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Shelves | 3 |
| Drawers | pull-out Drawers |
| Power Supply | 240 v |
| Height | 1300 mm |
| Width | 549 mm |
| Depth | 640 mm |
| Package Contents | Fridge, User Manual & Warranty Card |
![]() Samsung RR20T182XU8 192 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() LG GL-D201ABGX 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Godrej RD 1905 PTI 53 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 205 IM POWERCOOL PRM 4S 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 215 Impro Roy 3S 200 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Godrej RD 1903 PTI 33 190 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Unknown | Smart Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 3 | 2 | 2 | NA | 3 | 2 |
| Capacity | 192 Ltr | 190 Ltr | 190 Ltr | 190 Ltr | 200 Ltr | 190 Ltr |
| Energy Rating | 4 | 4 | 5 | 4 | 3 | 3 |
| Compressor Warranty | NA | 10 Years | 10 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | NA | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad