Ad





| Cooling Technology | Twin Cooling |
| Refrigerator Type | Side-by-Side |
| Title | Samsung RS62K6007FG 674 Ltr Side-by-Side Refrigerator |
| Brand | Samsung |
| Model No | RS62K6007FG |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 674 litres |
| Air Flow Type | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Color | Gold |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Interior Lamp | Yes |
| Exterior Finish | High Gloss Finish |
| Sensors | R-600a |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Icemaker Type | Ice Tray |
| Freezer Lamp | Led |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Yes |
| Shelves | Tempered Glass |
| No. of Shelves | 4 |
| No. of Doors | 2 |
| Deodorizer | Yes |
| Height | 1825 mm |
| Width | 908 mm |
| Depth | 721 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Samsung RS62K6007FG 674 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() LG GC-M247UGLN 679 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Voltas Beko RSB65GF 634 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() LG GR-H812HLHU 630 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() LG GC-B247SLUV 687 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() LG GC-M247CLBV 687 Ltr Side-by-Side Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 4 | 4 | 4 | 4 | NA | NA |
| Capacity | 674 Ltr | 679 Ltr | 634 Ltr | 630 Ltr | 687 Ltr | 687 Ltr |
| Energy Rating | 5 | NA | 4 | 3 | NA | NA |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 12 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 2Years | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad