Ad





| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Samsung RT28T3483S8 253 Ltr Double Door Refrigerator |
| Model No | RT28T3483S8 |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 253 litres |
| Air Flow Type | MUlti Air Flow |
| Water Dispenser | No |
| Interior Lamp | Led |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Exterior Display | External |
| Color | Elegant Inox |
| Sensors | Yes |
| Icemaker Type | Movable Ice Maker |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Large Vegetable Box |
| No. of Shelves | 2 |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 1 |
| Shelves | Transparent |
| Sliding Basket | Yes |
| Drawers | Sliding |
| Deodorizer | Yes |
| Width | 555 mm |
| Depth | 637 mm |
| Height | 1545 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Samsung RT28T3483S8 253 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 283D Protton Roy 260 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D PROTN ROY FIN 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 313D Royal Protton 300 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 230 IMPRO ROY 4S 215 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Unknown | Triple Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 2 | NA | NA | NA | NA | 2 |
| Capacity | 253 Ltr | 260 Ltr | 240 Ltr | 300 Ltr | 240 Ltr | 215 Ltr |
| Energy Rating | 3 | NA | NA | NA | 4 | 4 |
| Compressor Warranty | NA | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | NA | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad