Ad





| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Samsung RT30R3423UT 275 Ltr Double Door Refrigerator |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 275 litres |
| Model No | RT30R3423UT |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Yes |
| Exterior Finish | High Gloss Finish |
| Color | Pebble Blue |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Icemaker Type | Ice Twister |
| Shelf Material | 2 |
| Vegetable Basket | Yes |
| Shelves | Toughened Glass |
| No. of Shelves | 3 |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Width | 55.5 cm |
| Depth | 63.7 cm |
| Height | 163.5 cm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Samsung RT30R3423UT 275 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 283D Protton Roy 260 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D PROTN ROY FIN 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV CNV 305 ELT 292 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 313D Royal Protton 300 Ltr Triple Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Triple Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 3 | NA | NA | 3 | NA | NA |
| Capacity | 275 Ltr | 260 Ltr | 240 Ltr | 292 Ltr | 240 Ltr | 300 Ltr |
| Energy Rating | 3 | NA | NA | 4 | 4 | NA |
| Compressor Warranty | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad