Ad





| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Samsung RT56K6378SL 551 Ltr Double Door Refrigerator |
| Model No | RT56K6378SL |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 551 litres |
| Air Flow Type | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Shelf Bottle | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Exterior Finish | High Gloss Finish |
| Color | Silver |
| Sensors | R600a |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Yes |
| No. of Shelves | 4 |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Shelves | Yes |
| Power Supply | 100 |
| Deodorizer | Yes |
| Height | 1855 mm |
| Width | 790 mm |
| Depth | 770 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Samsung RT56K6378SL 551 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() LG GC-B247SLUV 687 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() LG GL-T502FPZU 471 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF CNV 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() LG GL-T432APZY 437 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 4 | NA | 2 | 3 | 4 | 2 |
| Capacity | 551 Ltr | 687 Ltr | 471 Ltr | 500 Ltr | 500 Ltr | 437 Ltr |
| Energy Rating | 3 | NA | 3 | 3 | 3 | 2 |
| Compressor Warranty | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad