Ad





| Cooling Technology | Direct Cool |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Title | Whirlpool 205 IM POWERCOOL PRM 4S 190 Ltr Single Door Refrigerator |
| Model No | 205 |
| Brand | Whirlpool |
| Defrosting Technology | Direct Cool |
| Capacity | 190 litres |
| Air Flow Type | Yes |
| Color | Sapphire Imperia |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Exterior Finish | High Gloss Finish |
| Exterior Display | No |
| Door Lock | Yes |
| Sensors | Eco friendly |
| Icemaker Type | Double Twist Ice Tray |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Express Freezing | Yes |
| Shelves | Yes |
| Power Supply | Ac 240 V |
| Height | 1191 mm |
| Width | 536 mm |
| Depth | 619 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Whirlpool 205 IM POWERCOOL PRM 4S 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RT28M3022S8 253 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RR26T389YUT 255 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR24T285YCR 230 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR21T2G2YDX 198 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RT28T3032SE 253 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Smart Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | NA | NA | 4 | 3 | 2 | 3 |
| Capacity | 190 Ltr | 253 Ltr | 255 Ltr | 230 Ltr | 198 Ltr | 253 Ltr |
| Energy Rating | 4 | 2 | 3 | 3 | 3 | 2 |
| Compressor Warranty | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 20 Years | 20 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad