share-icon
Comparos.In brings you, comparison of Samsung QA55QN85FAULXL 55 Inch Neo QLED AI Smart TV and LG 70UT80406LA 70 Inch 4K UHD AI Smart TV . The price of Samsung QA55QN85FAULXL 55 Inch Neo QLED AI Smart TV is 109990 and LG 70UT80406LA 70 Inch 4K UHD AI Smart TV is 106000. Samsung QA55QN85FAULXL 55 Inch Neo QLED AI Smart TV is available in 55 Inch size, Television type NeoQLED and 144 Hz Television whereas LG 70UT80406LA 70 Inch 4K UHD AI Smart TV is available in 70 Inch size, Television type NA and 60 Hz Television. Apart from prices, you can also find detailed comparisons of these Televisions based on touch control, curved tv, convenience features like screen type, smart tv feature and warranty. Comparisons between these Televisions have been carried out to help you make the correct buying decision between Samsung QA55QN85FAULXL 55 Inch Neo QLED AI Smart TV and LG 70UT80406LA 70 Inch 4K UHD AI Smart TV .
BrandSamsungLG
Price109990106000
Screen Size55 Inch70 Inch
Televisions TypeNeoQLEDNA
Brand
Samsung
NA
Model
QA55QN85FAULXL 55 Inch Neo QLED AI Smart TV
NA
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Warranty
3 years
Operating System
Tizen™ Smart TV
Type
NeoQLED
Display
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range), HDR 10+
Refresh Rate
144
Size Diagonal
55 inch
Resolution
840x2 pixels
Physical Design
Design
Simple Chamfer
Stand Colour
Black
Colour
Black
Weight With Stand
18 kg
Video
Upscaling
Video Formats Supported
Audio
Audio Formats Supported
AAC, MP3, WMA
Total Speaker Output
40 w
Smart Tv Features
Other Smart Features
Smart TV
RAM
ROM
Processor
NQ4 AI Gen2 Processor
Bluetooth
Voice Recognition
Connectivity Ports
HDMI Ports
4
NFC Ports
MHL Enabled
USB Supports
USB Ports
2
Component Output Ports
RCA Output Ports
RF Input Ports
VGA Input Ports
Remote
Universal Control Present
Touch Controls Present
Power Supply
Voltage Requirement
100240 V
Frequency Requirement
50
60 Hz