Samsung QA55QN85FAULXL 55 Inch Neo QLED AI Smart TV Vs TCL 43C61B 43 Inch QLED 4K TV Comparison
share-icon
Comparos.In brings you, comparison of Samsung QA55QN85FAULXL 55 Inch Neo QLED AI Smart TV and TCL 43C61B 43 Inch QLED 4K TV . The price of Samsung QA55QN85FAULXL 55 Inch Neo QLED AI Smart TV is 109990 and TCL 43C61B 43 Inch QLED 4K TV is 32990. Samsung QA55QN85FAULXL 55 Inch Neo QLED AI Smart TV is available in 55 Inch size, Television type NeoQLED and 144 Hz Television whereas TCL 43C61B 43 Inch QLED 4K TV is available in 43 Inch size, Television type QLED and 60 Hz Television. Apart from prices, you can also find detailed comparisons of these Televisions based on touch control, curved tv, convenience features like screen type, smart tv feature and warranty. Comparisons between these Televisions have been carried out to help you make the correct buying decision between Samsung QA55QN85FAULXL 55 Inch Neo QLED AI Smart TV and TCL 43C61B 43 Inch QLED 4K TV .
Key HighlightsSamsungQA55QN85FAULXL 55 Inch Neo QLED AI Smart TVTCL43C61B 43 Inch QLED 4K TV
BrandSamsungTCL
Price10999032990
Screen Size55 Inch43 Inch
Televisions TypeNeoQLEDQLED
Brand
Samsung
TCL
Model
QA55QN85FAULXL 55 Inch Neo QLED AI Smart TV
TCL 43C61B 43 Inch QLED 4K TV
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Warranty
3 years
2
Slim TV
Yes
Yes
Operating System
Tizen™ Smart TV
Type
NeoQLED
QLED
Display
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range), HDR 10+
4
Refresh Rate
144
60 hz
Size Diagonal
55 inch
43 inch