Samsung QA55QN85FAULXL 55 Inch Neo QLED AI Smart TV Vs Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV Comparison
share-icon
Comparos.In brings you, comparison of Samsung QA55QN85FAULXL 55 Inch Neo QLED AI Smart TV and Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV . The price of Samsung QA55QN85FAULXL 55 Inch Neo QLED AI Smart TV is 109990 and Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV is 57990. Samsung QA55QN85FAULXL 55 Inch Neo QLED AI Smart TV is available in 55 Inch size, Television type NeoQLED and 144 Hz Television whereas Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV is available in 55 Inch size, Television type NA and 50 Hz Television. Apart from prices, you can also find detailed comparisons of these Televisions based on touch control, curved tv, convenience features like screen type, smart tv feature and warranty. Comparisons between these Televisions have been carried out to help you make the correct buying decision between Samsung QA55QN85FAULXL 55 Inch Neo QLED AI Smart TV and Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV .
Samsung QA55QN85FAULXL 55 Inch Neo QLED AI Smart TV Vs Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV Comparison Overview
Key HighlightsSamsungQA55QN85FAULXL 55 Inch Neo QLED AI Smart TVSonyBRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV
BrandSamsungSony
Price10999057990
Screen Size55 Inch55 Inch
Televisions TypeNeoQLEDNA
Brand
Samsung
NA
Model
QA55QN85FAULXL 55 Inch Neo QLED AI Smart TV
NA
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Warranty
3 years
Operating System
Tizen™ Smart TV
Type
NeoQLED
Display
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range), HDR 10+
Refresh Rate
144
Size Diagonal
55 inch
Resolution
840x2 pixels
Physical Design
Design
Simple Chamfer
Stand Colour
Black
Colour
Black
Weight With Stand
18 kg
Video
Upscaling
Video Formats Supported
Audio
Audio Formats Supported
AAC, MP3, WMA
Total Speaker Output
40 w
Smart Tv Features
Other Smart Features
Smart TV
RAM
ROM
Processor
NQ4 AI Gen2 Processor
Bluetooth
Voice Recognition
Connectivity Ports
HDMI Ports
4
NFC Ports
MHL Enabled
USB Supports
USB Ports
2
Component Output Ports
RCA Output Ports
RF Input Ports
VGA Input Ports
Remote
Universal Control Present
Touch Controls Present
Power Supply
Voltage Requirement
240 V
Frequency Requirement
50
60 Hz
Power Saving Mode
Power Consumption Standby
0.5 w
0.5 W