Samsung QA77S95FAULXL 77 OLED 4K Smart TV Vs LG 70UT80406LA 70 Inch 4K UHD AI Smart TV Comparison
share-icon
Comparos.In brings you, comparison of Samsung QA77S95FAULXL 77 OLED 4K Smart TV and LG 70UT80406LA 70 Inch 4K UHD AI Smart TV . The price of Samsung QA77S95FAULXL 77 OLED 4K Smart TV is 474990 and LG 70UT80406LA 70 Inch 4K UHD AI Smart TV is 106000. Samsung QA77S95FAULXL 77 OLED 4K Smart TV is available in 77 Inch size, Television type OLED and 165 Hz Television whereas LG 70UT80406LA 70 Inch 4K UHD AI Smart TV is available in 70 Inch size, Television type NA and 60 Hz Television. Apart from prices, you can also find detailed comparisons of these Televisions based on touch control, curved tv, convenience features like screen type, smart tv feature and warranty. Comparisons between these Televisions have been carried out to help you make the correct buying decision between Samsung QA77S95FAULXL 77 OLED 4K Smart TV and LG 70UT80406LA 70 Inch 4K UHD AI Smart TV .
Key HighlightsSamsungQA77S95FAULXL 77 OLED 4K Smart TVLG70UT80406LA 70 Inch 4K UHD AI Smart TV
BrandSamsungLG
Price474990106000
Screen Size77 Inch70 Inch
Televisions TypeOLEDNA
Brand
Samsung
NA
Model
QA77S95FAULXL 77 OLED 4K Smart TV
NA
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Warranty
3 years
Operating System
Tizen™ Smart TV
Type
OLED
Display
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range), HDR 10+
Refresh Rate
165
Size Diagonal
77 inch
Resolution
840x2 pixels
Physical Design
Design
Infinity One
Stand Colour
Black
Colour
Black
Weight With Stand
40 kg
Video
Upscaling
Video Formats Supported
Audio
Audio Formats Supported
Dolby Atmos, MP3, WMA
Total Speaker Output
70 w
Smart Tv Features
Other Smart Features
Smart TV
RAM
ROM
Processor
NQ4 AI Gen3 Processor
Bluetooth
Yes(5.3)
Voice Recognition
Connectivity Ports
HDMI Ports
4
NFC Ports
MHL Enabled
USB Supports
USB Ports
3
Component Output Ports
RCA Output Ports
RF Input Ports
VGA Input Ports
Remote
Universal Control Present
Touch Controls Present
Power Supply
Voltage Requirement
100240 V
Frequency Requirement
50
60 Hz