Samsung QA77S95FAULXL 77 OLED 4K Smart TV Vs TCL 75C655 75 Inch QLED 4K TV Comparison
share-icon
Comparos.In brings you, comparison of Samsung QA77S95FAULXL 77 OLED 4K Smart TV and TCL 75C655 75 Inch QLED 4K TV . The price of Samsung QA77S95FAULXL 77 OLED 4K Smart TV is 474990 and TCL 75C655 75 Inch QLED 4K TV is 139990. Samsung QA77S95FAULXL 77 OLED 4K Smart TV is available in 77 Inch size, Television type OLED and 165 Hz Television whereas TCL 75C655 75 Inch QLED 4K TV is available in 75 Inch size, Television type QLED and 60 Hz Television. Apart from prices, you can also find detailed comparisons of these Televisions based on touch control, curved tv, convenience features like screen type, smart tv feature and warranty. Comparisons between these Televisions have been carried out to help you make the correct buying decision between Samsung QA77S95FAULXL 77 OLED 4K Smart TV and TCL 75C655 75 Inch QLED 4K TV .
Samsung QA77S95FAULXL 77 OLED 4K Smart TV Vs TCL 75C655 75 Inch QLED 4K TV Comparison Overview
Key HighlightsSamsungQA77S95FAULXL 77 OLED 4K Smart TVTCL75C655 75 Inch QLED 4K TV
BrandSamsungTCL
Price474990139990
Screen Size77 Inch75 Inch
Televisions TypeOLEDQLED
Brand
Samsung
TCL
Model
QA77S95FAULXL 77 OLED 4K Smart TV
TCL 75C655 75 Inch QLED 4K TV
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Warranty
3 years
Yes
Operating System
Tizen™ Smart TV
Type
OLED
QLED
Display
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range), HDR 10+
4
Refresh Rate
165
Size Diagonal
77 inch
75 inch