| Model | QA77S95FAULXL 77 OLED 4K Smart TV |
| Box Contents | Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 3 years |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | Tizen™ Smart TV |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | OLED |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | HDR (High Dynamic Range), HDR 10+ |
| Refresh Rate | 165 |
| Size Diagonal | 77 inch |
| Resolution | 840x2 pixels |
| Design | Infinity One |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 40 kg |
| Upscaling | Yes |
| Video Formats Supported | Yes |
| Audio Formats Supported | Dolby Atmos, MP3, WMA |
| Total Speaker Output | 70 w |
| Smart TV | Yes |
| RAM | |
| ROM | |
| Processor | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Bluetooth | Yes(5.3) |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 3 |
| Component Output Ports | |
| RCA Output Ports | |
| RF Input Ports | |
| VGA Input Ports |
| Universal Control Present | Yes |
| Touch Controls Present | NA |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 w |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 165 Hz | 120 Hz | 100 Hz | 165 Hz | 144 Hz | 144 Hz |