Samsung QA65Q8CAMK 65 inch QLED 4K TV Vs Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV Comparison
share-icon
Comparos.In brings you, comparison of Samsung QA65Q8CAMK 65 inch QLED 4K TV and Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV . The price of Samsung QA65Q8CAMK 65 inch QLED 4K TV is 471000 and Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV is 57990. Samsung QA65Q8CAMK 65 inch QLED 4K TV is available in 65 Inch size, Television type QLED and NA Television whereas Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV is available in 55 Inch size, Television type NA and 50 Hz Television. Apart from prices, you can also find detailed comparisons of these Televisions based on touch control, curved tv, convenience features like screen type, smart tv feature and warranty. Comparisons between these Televisions have been carried out to help you make the correct buying decision between Samsung QA65Q8CAMK 65 inch QLED 4K TV and Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV .
Samsung QA65Q8CAMK 65 inch QLED 4K TV Vs Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV Comparison Overview
Key HighlightsSamsungQA65Q8CAMK 65 inch QLED 4K TVSonyBRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV
BrandSamsungSony
Price47100057990
Screen Size65 Inch55 Inch
Televisions TypeQLEDNA
Brand
Samsung
Model
QA65Q8CAMK 65 inch QLED 4K TV
Type
QLED
Size Diagonal
65 inch
Other Display Features
Resolution
3840x2160 pixels
Physical Design
Dimensions
9x918 pixels
Colour
Silver
Stand Colour
Silver
Weight With Stand
30.2 kg
Video
Video Formats Supported
3
Audio
Total Speaker Output
40 w
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
Sound Type
4.2
Output Speaker
10 w
Smart Tv Features
Voice Recognition
Smart TV
Bluetooth
Other Smart Features
Connectivity Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
USB Ports
3
HDMI Ports
4
NFC Ports
MHL Enabled
RF Input Ports
1
Remote
Touch Controls Present
Universal Control Present
Remote Type
RF (Radio frequency)
Power Supply
Voltage Requirement
100
240 V