| Model | QA65Q8CAMK 65 inch QLED 4K TV |
| Curved TV | Yes |
| Slim TV | No |
| 3D TV | No |
| Type | QLED |
| Internet Access | Yes |
| Size Diagonal | 65 inch |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Dimensions | 9x918 pixels |
| Colour | Silver |
| Stand Colour | Silver |
| Weight With Stand | 30.2 kg |
| Video Formats Supported | 3 |
| Total Speaker Output | 40 w |
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA |
| Sound Type | 4.2 |
| Output Speaker | 10 w |
| Voice Recognition | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Supports | Audio, Video, Image |
| USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | Yes |
| RF Input Ports | 1 |
| Touch Controls Present | No |
| Universal Control Present | No |
| Remote Type | RF (Radio frequency) |
| Voltage Requirement | 100 |
| Power Saving Mode | Yes |
 QA65Q8CAMK 65 inch QLED 4K TV |  OLED77G56LA LG OLED evo AI 195cm (77) TV (G5), a11 Gen2 AI Processor 4K, VRR 165Hz Refresh Rate, Dolby Vision & Atmos |  K-55XR80M2 IN5 BRAVIA 8 II | XR80M2 | XR Processor | OLED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV |  K-75XR90 IN5 BRAVIA 9 | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV |  OLED97G56LA LG OLED evo AI 245cm (97) TV (G5) |  115X955 Premium QD-Mini LED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | NA | 165 Hz | 120 Hz | 100 Hz | 165 Hz | 144 Hz |