Panasonic TH-65PX950DX 65 inch Ultra HD Smart Mini LED Google TV Vs Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV Comparison
share-icon
Comparos.In brings you, comparison of Panasonic TH-65PX950DX 65 inch Ultra HD Smart Mini LED Google TV and Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV . The price of Panasonic TH-65PX950DX 65 inch Ultra HD Smart Mini LED Google TV is 170530 and Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV is 57990. Panasonic TH-65PX950DX 65 inch Ultra HD Smart Mini LED Google TV is available in 65 Inch size, Television type Mini LED and 120 Hz Television whereas Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV is available in 55 Inch size, Television type NA and 50 Hz Television. Apart from prices, you can also find detailed comparisons of these Televisions based on touch control, curved tv, convenience features like screen type, smart tv feature and warranty. Comparisons between these Televisions have been carried out to help you make the correct buying decision between Panasonic TH-65PX950DX 65 inch Ultra HD Smart Mini LED Google TV and Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV .
Panasonic TH-65PX950DX 65 inch Ultra HD Smart Mini LED Google TV Vs Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV Comparison Overview
Key HighlightsPanasonicTH-65PX950DX 65 inch Ultra HD Smart Mini LED Google TVSonyBRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV
BrandPanasonicSony
Price17053057990
Screen Size65 Inch55 Inch
Televisions TypeMini LEDNA
Brand
Panasonic
NA
Model
Panasonic TH-65PX950DX 65 inch Ultra HD Smart Mini LED Google TV
Operating System
Google TV
Type
Mini LED
Display
Other Display Features
Refresh Rate
120
Size Diagonal
65 inch
Local Dimming
Yes (Pixel Dimming)
Resolution
3840x2160 pixels
Physical Design
Design
Bezel-less Design
Stand Colour
Black
Colour
Black
Weight With Stand
24 kg
Video
Upscaling
Yes (4K Studio Color Engine)
Video Formats Supported
3
Audio
Sound Type
Dolby Atmos, DTS
Audio Formats Supported
AAC, M4A, MP2, MP3, WMA
Total Speaker Output
66 w
Smart Tv Features
Other Smart Features
Smart TV
RAM
3 gb
ROM
32 gb
Bluetooth
Yes (Version 5.0, 2-way Audio Link)
Voice Recognition
Yes (Google Assistant)
Connectivity Ports
HDMI Ports
4
NFC Ports
MHL Enabled
USB Supports
Yes (Audio, Video, Image)
USB Ports
2
Component Output Ports
RCA Output Ports
RF Input Ports
VGA Input Ports
Remote
Universal Control Present
Remote Type
Bluetooth Voice Smart Remote with Google Assistant
Touch Controls Present
Power Supply
Voltage Requirement
240 V
Frequency Requirement
50
60 Hz
Power Saving Mode
Power Consumption Standby
0.5 w
0.5 W