Ad





| Brand | Haier |
| Model | Haier 55S8GT 55 Inch Smart Google TV With Far-Field & Micro Dimming |
| Box Contents | User's Manual, Version RC model, Battery, Installation Guide (QSG) , Registration card, Stand Assemble instruction, Power Cord |
| Warranty | 2 |
| Slim TV | Yes |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | HQLED |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | Smart Google TV |
| Size Diagonal | 55 inch |
| Local Dimming | Micro Dimming |
| Resolution | 4 |
| Dimensions | 1360 |
| Stand Colour | Grey |
| Colour | Grey |
| Weight With Stand | 19.5 kg |
| Upscaling | AI 4K |
| Video Formats Supported | HDR 10,HLG, Dolby Vision |
| Sound Type | Dolby Atmos |
| Audio Formats Supported | AC4, AC3 (Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, DTS, DTS-HD, DTS Express, WMA, APT-X (Refer to Manual) |
| Total Speaker Output | 30 w |
| Other Smart Features | Netflix, Prime Video, Disney+, Apple TV, Hulu, CBS All Access, Peacock, Youtube TV, Spotify, iHeartRadio and more |
| Smart TV | Yes |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| USB Supports | Audio, Video, Image |
| USB Ports | 2 |
| Component Output Ports | 1 |
| RCA Output Ports | 1 |
| RF Input Ports | 1 |
| VGA Input Ports | 1 |
| Universal Control Present | Yes |
| Remote Type | Remote |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 60 hz |
| Power Saving Mode | Under 0.5 W |
![]() 55S8GT 55 Inch Smart Google TV With Far-Field & Micro Dimming | ![]() K-55S25BM2 BRAVIA 2 II | S25BM2/S25EM2 | 4K Processor X1™ | 4K Ultra HD | ![]() 139 cm (55) LG OLED evo AI 4K Smart TV OLED55C6PLA | ![]() K-55XR80M2 IN5 BRAVIA 8 II | XR80M2 | XR Processor | OLED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV | ![]() K-75XR90 IN5 BRAVIA 9 | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV | ![]() K-55S30B BRAVIA 3 | S30B | 4K HDR Processor X1™ | 4K Ultra HD | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | NA | 60 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 100 Hz | 60 Hz |
| Screen Resolution | 4 Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K (3,840 x 2,160) Pixels Pixels | 4K (3,840 x 2,160) Pixels Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels |
| Screen Type | HQLED | NA | NA | NA | NA | Smart LED |
| Size Diagonal | 55 Inch | 55 Inch | 55 Inch | 55 Inch | 75 Inch | 55 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Audio, Video, Image | Yes | Yes | NA | 2 | Yes |
Ad






Ad
Ad





Ad
Ad