Ad





| Brand | Haier |
| Model | Haier LE55S8RHQGA 55 Inch 4K Metal Bezel Less Google Android TV - Smart AI |
| Box Contents | TV, Remote, AAA Batteries (2 N), 1 set of Base stand, User Manual |
| Warranty | 1 |
| Slim TV | Yes |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | LED |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | 4 |
| Size Diagonal | 55 inch |
| Local Dimming | No |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Dimensions | 1229 |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 15.3 kg |
| Upscaling | AI 4K |
| Video Formats Supported | DAT, MPG, MPEG, VOB, AVI, DIVX |
| Output Speaker | 30 w |
| Sound Type | DTS Codec, Dolby Digital Plus |
| Audio Formats Supported | AC4, AC3 (Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, DTS, DTS-HD, DTS Express, WMA, APT-X (Refer to Manual) |
| Total Speaker Output | 30 w |
| Other Smart Features | Netflix, Prime Video, Disney+, Apple TV, Hulu, CBS All Access, Peacock, Youtube TV, Spotify, iHeartRadio and more |
| Smart TV | Yes |
| Voice Recognition | No |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Audio, Video, Image |
| USB Ports | 2 |
| Component Output Ports | 1 |
| RCA Output Ports | 1 |
| RF Input Ports | 1 |
| VGA Input Ports | 1 |
| Universal Control Present | Yes |
| Remote Type | Magic Remote |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 60 hz |
| Power Saving Mode | Under 0.5 W |
![]() LE55S8RHQGA 55 Inch 4K Metal Bezel Less Google Android TV - Smart AI | ![]() OLED97G56LA LG OLED evo AI 245cm (97) TV (G5) | ![]() 70UT80406LA 70 Inch 4K UHD AI Smart TV | ![]() 85T89C AiPQ Pro Processor QLED TV | ![]() 98P8K AiPQ Pro Processor QLED TV | ![]() 115X955 Premium QD-Mini LED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | NA | 165 Hz | 60 Hz | 120 Hz | 144 Hz | 144 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | LED | NA | NA | QLED | QLED | QD-MiniLED |
| Size Diagonal | 55 Inch | 97 Inch | 70 Inch | 85 Inch | 98 Inch | 115 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 3 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Audio, Video, Image | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad





Ad
Ad