Ad





| Brand | Sony |
| Model | K-55S30B |
| Box Contents | Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual & Warranty Card |
| Warranty | 1 years |
| Slim TV | No |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | Smart LED |
| Operating System | Google TV |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Size Diagonal | 55 inch |
| Local Dimming | Null |
| Resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160) |
| Dimensions | 1227 x 713 x 78 mm |
| Colour | Black |
| Stand Colour | Black |
| Weight With Stand | 17.2 kg |
| Upscaling | Yes |
| Output Speaker | 10 W |
| Sound Type | 2.0 |
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi Present | Yes (WIFI 6) |
| RAM | 4 |
| ROM | 16 |
| Processor | 4K HDR Processor X1 |
| Bluetooth | Yes (Version 5.0) |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 4 ports |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 2 ports |
| Universal Control Present | No |
| Remote Type | Voice Remote with Google Assistant |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | 240 V |
| Frequency Requirement | 60 Hz |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 W |
![]() K-55S30B BRAVIA 3 | S30B | 4K HDR Processor X1™ | 4K Ultra HD | ![]() OLED77G56LA LG OLED evo AI 195cm (77) TV (G5), a11 Gen2 AI Processor 4K, VRR 165Hz Refresh Rate, Dolby Vision & Atmos | ![]() OLED65C6XLA 164 cm (65) LG OLED evo AI C6 4K Smart TVOLED65C6XLA with α11 AI Processor Gen3, with Dolby Vision & Atmos 2026 | ![]() 65QNED85BLA 164 cm (65) LG QNED evo AI 4K MiniLED TV | ![]() 139 cm (55) LG OLED evo AI 4K Smart TV OLED55C6PLA | ![]() H55C95EUX Haier C95 OLED 140cm (55) Google TV | Sound By Harman Kardon | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz | 165 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 120 Hz |
| Screen Resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels |
| Screen Type | Smart LED | NA | NA | NA | NA | NA |
| Size Diagonal | 55 Inch | 77 Inch | 65 Inch | 65 Inch | 55 Inch | 55 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | NA | NA | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad