Ad





| Brand | LG |
| Model | OLED55C6PLA |
| Box Contents | Null |
| Warranty | 1 years |
| Slim TV | Yes |
| 3D TV | No |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Size Diagonal | 55 inch |
| Other Display Features | HDR (Dolby Vision, HLG), AI Picture, Brightness Booster, OLED evo |
| Resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160) |
| Local Dimming | Pixel‑level self‑emissive (no backlight dimming as such) |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Upscaling | Yes (AI‑based 4K upscaling) |
| Output Speaker | 40 W |
| Sound Type | 2.2 (virtual surround / Dolby Atmos‑compatible) |
| Audio Formats Supported | Dolby Atmos, Dolby Digital, AAC, PCM, MP3, etc. |
| Total Speaker Output | 40 W |
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi Present | Yes (Wi‑Fi 6) |
| ROM | 16 GB |
| Processor | α9 AI Processor 4K Gen‑series (OLED‑line AI chip) |
| Bluetooth | Yes (v5.x) |
| Voice Recognition | Yes |
| Other Smart Features | AirPlay, Apple HomeKit, webOS, Google Assistant, Alexa, ThinQ AI |
| HDMI Ports | 4 ports |
| NFC Ports | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 2 ports |
| MHL Enabled | No |
| Universal Control Present | Yes |
| Remote Type | Magic Remote |
| Touch Controls Present | Yes |
| Voltage Requirement | 240 V |
| Frequency Requirement | 60 Hz |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 W |
![]() 139 cm (55) LG OLED evo AI 4K Smart TV OLED55C6PLA | ![]() K-55XR80M2 IN5 BRAVIA 8 II | XR80M2 | XR Processor | OLED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV | ![]() K-75XR90 IN5 BRAVIA 9 | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV | ![]() K-55XR55A BRAVIA 5 | XR55A | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD | ![]() K-65XR50 BRAVIA 5 | XR50 | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD | ![]() H55C95EUX Haier C95 OLED 140cm (55) Google TV | Sound By Harman Kardon | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 120 Hz | 120 Hz | 100 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 120 Hz |
| Screen Resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K (3,840 x 2,160) Pixels Pixels | 4K (3,840 x 2,160) Pixels Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels |
| Screen Type | NA | NA | NA | Smart LED | NA | NA |
| Size Diagonal | 55 Inch | 55 Inch | 75 Inch | 55 Inch | 65 Inch | 55 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Yes | NA | 2 | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad