| Model | LG 43UA82006LA 43 Inch 4K UHD AI Smart TV |
| Warranty | 1 |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | webOS 25 |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | LED |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | 4 |
| Refresh Rate | 60 |
| Size Diagonal | 43 inch |
| Local Dimming | No |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Design | Bezeless Slim |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 7.4 kg |
| Upscaling | Yes (4K Super Upscaling) |
| Video Formats Supported | MP4, MKV, AVI, MOV, WMV, FLV, MPEG, 3GP, DAT |
| Sound Type | 2.0 |
| Audio Formats Supported | Dolby Audio, Dolby Digital, Dolby TrueHD, DTS, DTS-HD, AAC, MP3, WMA |
| Total Speaker Output | 20 w |
| Smart TV | Yes |
| RAM | 2 gb |
| ROM | 8 gb |
| Bluetooth | Yes (Version 5.0) |
| Voice Recognition | Yes (Google Assistant, Alexa, LG ThinQ AI) |
| HDMI Ports | 3 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 1 |
| Component Output Ports | |
| RCA Output Ports | |
| RF Input Ports | |
| VGA Input Ports |
| Universal Control Present | Yes (Smart Remote) |
| Remote Type | Standard Smart Remote |
| Touch Controls Present | NA |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 w |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz | NA | 50 Hz | 60 Hz | 60 Hz | 120 Hz |