Ad





| Brand | LG |
| Model | LG 43UQ8040PSB 43 Inch UHD Smart LED TV |
| Box Contents | 1 U Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 years |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Size Diagonal | 43 inch |
| Local Dimming | Yes |
| Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Design | Gallery Design (Bezel-less) |
| Dimensions | 967 x 622 x 216 mm |
| Colour | Black |
| Stand Colour | Black |
| Weight With Stand | 8.9 kg |
| Upscaling | Yes, AI Super Upscaling 4K |
| Video Formats Supported | Asf, AVCHD, AVI, DAT, H.264, H.265, M4V, MOV, MP4, MPEG-4, VOB, WMV, Xvid |
| Output Speaker | 20 W |
| Sound Type | 2.0 |
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi Present | Yes, Wi-Fi 5 |
| RAM | |
| ROM | |
| Bluetooth | Yes, BT 5.0 |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 2 ports |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 1 ports |
| Universal Control Present | Yes |
| Remote Type | Magic Remote |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | 100240 V |
| Frequency Requirement | 60 Hz |
| Power Saving Mode | Yes |
![]() 43UQ8040PSB 43 Inch UHD Smart LED TV | ![]() K-43S25M2 BRAVIA 2 II | S25M2 | 4K Processor X1™ | 4K Ultra HD | ![]() K-43S22BM2 BRAVIA 2 II | S22BM2 | 4K Processor X1™ | 4K Ultra HD | ![]() K-43S22GM2 BRAVIA 2 II | S22M2/S22GM2 | 4K Processor X1™ | 4K Ultra HD | ![]() K-55S25BM2 BRAVIA 2 II | S25BM2/S25EM2 | 4K Processor X1™ | 4K Ultra HD | ![]() K-55XR80M2 IN5 BRAVIA 8 II | XR80M2 | XR Processor | OLED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz | NA | 50 Hz | 60 Hz | 60 Hz | 120 Hz |
| Screen Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | NA | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K (3,840 x 2,160) Pixels Pixels |
| Screen Type | NA | Smart LED | NA | LED | NA | NA |
| Size Diagonal | 43 Inch | NA | 43 Inch | 43 Inch | 55 Inch | 55 Inch |
| Hdmi Ports | 2 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | NA |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad