Ad





| Brand | LG |
| Model | LG OLED48C1XTZ C1 48 inch 4K Smart OLED TV |
| Box Contents | Remote Control Battery AAA x 2EA, Power Cable, Quick Start Guide, E-Manual. |
| Warranty | 1 |
| Slim TV | Yes |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | LED |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | 4 |
| Size Diagonal | 48 inch |
| Local Dimming | No |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Dimensions | 1071x650 pixels |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 18.9 kg |
| Upscaling | AI 4K |
| Video Formats Supported | MPEG-1, MPEG-2 |
| Output Speaker | 40 w |
| Sound Type | AI Sound Pro |
| Audio Formats Supported | MP3, WMA |
| Total Speaker Output | 40 w |
| Other Smart Features | Netflix, Prime Video, Disney+, Apple TV, Hulu, CBS All Access, Peacock, Youtube TV, Spotify, iHeartRadio and more |
| Smart TV | Yes |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Audio, Video, Image |
| USB Ports | 3 |
| Component Output Ports | 1 |
| RCA Output Ports | 1 |
| RF Input Ports | 1 |
| VGA Input Ports | 1 |
| Universal Control Present | Yes |
| Remote Type | Magic Remote ,Yes (MR21N) |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Under 0.5 W |
![]() OLED48C1XTZ C1 48 inch 4K Smart OLED TV | ![]() K-55XR55A BRAVIA 5 | XR55A | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD | ![]() K-65XR50 BRAVIA 5 | XR50 | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD | ![]() H55C95EUX Haier C95 OLED 140cm (55) Google TV | Sound By Harman Kardon | ![]() H75M92FUX New M92 Series 189cm(75) QD-Mini LED Smart AI Google TV | ![]() BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | NA | 120 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 50 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 3840 x 2160 Pixels |
| Screen Type | LED | Smart LED | NA | NA | NA | NA |
| Size Diagonal | 48 Inch | 55 Inch | 65 Inch | 55 Inch | 75 Inch | 55 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 |
| Usb Supports | Audio, Video, Image | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad