Ad





| Brand | LG |
| Model | OLED55C5XLA OLED evo 55 Inch |
| Box Contents | Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 3 years |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | WebOS 25 |
| 3D TV | Yes |
| Curved TV | No |
| Type | 4 |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | Alpha 9 Gen8 AI Processor 4K HDR (High Dynamic Range) Multi View |
| Refresh Rate | 120 |
| Size Diagonal | 55 inch |
| Local Dimming | Pixel Dimming |
| Resolution | 840x2 pixels |
| Design | OLED evo |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 16 kg |
| Upscaling | Yes |
| Video Formats Supported | Yes |
| Sound Type | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
| Audio Formats Supported | Yes |
| Total Speaker Output | 40 w |
| Other Smart Features | AirPlay Apple Homekit Display Mirroring Simplink Web OS |
| Smart TV | Yes |
| RAM | |
| ROM | |
| Processor | α9 AI Processor 4K Gen8 |
| Bluetooth | Yes (v 5.3) |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 3 |
| Component Output Ports | |
| RCA Output Ports | |
| RF Input Ports | |
| VGA Input Ports |
| Universal Control Present | |
| Remote Type | |
| Touch Controls Present | NA |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 w |
![]() OLED55C5XLA OLED evo 55 Inch | ![]() 85T89C AiPQ Pro Processor QLED TV | ![]() 98P8K AiPQ Pro Processor QLED TV | ![]() 115X955 Premium QD-Mini LED TV | ![]() 85C755 QD-Mini LED 4K TV | ![]() 98C755 QD-Mini LED 4K TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 120 Hz | 120 Hz | 144 Hz | 144 Hz | 144 Hz | 144 Hz |
| Screen Resolution | 840x2 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | 4 | QLED | QLED | QD-MiniLED | QD-Mini LED | QD-Mini LED |
| Size Diagonal | 55 Inch | 85 Inch | 98 Inch | 115 Inch | 85 Inch | 98 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Yes | Yes | Yes | Yes | NA | NA |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad