Ad





| Brand | LG |
| Model | OLED65G3PSA |
| Box Contents | Television, Remote, Wall Mount / Gallery Mount, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 years |
| Operating System | webOS 23 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Size Diagonal | 65 inch |
| Local Dimming | Pixel Dimming |
| Resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160) |
| Dimensions | 1449 x 833 x 46.8 mm |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 21.5 kg |
| Upscaling | Yes |
| Output Speaker | 60 W |
| Sound Type | 4.2 |
| Audio Formats Supported | Dolby Atmos, AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA |
| Total Speaker Output | 60 W |
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi Present | Yes (WIFI 6) |
| ROM | 16 |
| Processor | α9 AI Processor 4K Gen6 |
| Bluetooth | Yes (Version 5.0) |
| Voice Recognition | Yes |
| Other Smart Features | AirPlay 2, Apple HomeKit, webOS, LG ThinQ AI, Google Assistant, Amazon Alexa, Always Ready, Art Gallery, Sports Alert, Multi View |
| HDMI Ports | 4 ports |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 3 ports |
| Universal Control Present | Yes |
| Remote Type | Magic Remote |
| Touch Controls Present | Yes |
| Voltage Requirement | 240 V |
| Frequency Requirement | 60 Hz |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 W |
![]() OLED65G3PSA LG OLED evo 164cm (65) TV (G3) | ![]() K-55XR80M2 IN5 BRAVIA 8 II | XR80M2 | XR Processor | OLED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV | ![]() K-75XR90 IN5 BRAVIA 9 | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV | ![]() K-55XR55A BRAVIA 5 | XR55A | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD | ![]() K-65XR50 BRAVIA 5 | XR50 | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD | ![]() 98P8K AiPQ Pro Processor QLED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 120 Hz | 120 Hz | 100 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 144 Hz |
| Screen Resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K (3,840 x 2,160) Pixels Pixels | 4K (3,840 x 2,160) Pixels Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | NA | NA | NA | Smart LED | NA | QLED |
| Size Diagonal | 65 Inch | 55 Inch | 75 Inch | 55 Inch | 65 Inch | 98 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Yes | NA | 2 | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad