Ad





| Brand | LG |
| Model | LG OLED65G46LA OLED evo AI G4 65 (165 cm) 4K Smart TV |
| Box Contents | User Manual, Warranty Card: 1, Remote: 1, Batteries: 2, Table Top Stand: 1 |
| Warranty | 2 years |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | webOS |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | OLED |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | OLED, 4K HDR, AI Picture Pro, Dolby Vision IQ, Dolby Atmos |
| Refresh Rate | 120 |
| Size Diagonal | 65 inch |
| Local Dimming | Yes |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Design | Gallery Design (Bezel-less) |
| Dimensions | 1441x865 pixels |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 34.3 kg |
| Upscaling | Yes, AI Super Upscaling 4K |
| Video Formats Supported | HDR10, Dolby Vision, HLG |
| Sound Type | Dolby Atmos, AI Sound Pro |
| Audio Formats Supported | Dolby Digital, Dolby Atmos, DTS |
| Total Speaker Output | 40 w |
| Other Smart Features | Netflix, Prime Video, Apple TV, Disney+, LG Channels, LG ThinQ |
| Smart TV | Yes |
| RAM | |
| ROM | |
| Bluetooth | Yes, BT 5.0 |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 3 |
| RCA Output Ports | |
| VGA Input Ports |
| Universal Control Present | Yes, Magic Motion Remote |
| Remote Type | Bluetooth Remote |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
![]() OLED65G46LA OLED evo AI G4 65 (165 cm) 4K Smart TV 2024 | ![]() 98P8K AiPQ Pro Processor QLED TV | ![]() 115X955 Premium QD-Mini LED TV | ![]() 98C755 QD-Mini LED 4K TV | ![]() 85C72K Premium QD-MiniLED TV | ![]() 98C72K Premium QD-MiniLED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 120 Hz | 144 Hz | 144 Hz | 144 Hz | 144 Hz | 144 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | OLED | QLED | QD-MiniLED | QD-Mini LED | QD-MiniLED | QD-MiniLED |
| Size Diagonal | 65 Inch | 98 Inch | 115 Inch | 98 Inch | 85 Inch | 98 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Yes | Yes | Yes | NA | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad