Ad





| Brand | LG |
| Model | LG OLED77G46LA OLED evo AI G4 77 (195 cm) 4K Smart TV24 |
| Box Contents | User Manual, Warranty Card, Remote Control, Batteries, Wall Mount, Pedestal Stand |
| Warranty | 5 |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | webOS 24 |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | OLED evo |
| Other Display Features | Brightness Booster Max, Pixel Dimming, Perfect Black, 100% Color Fidelity & Color Volume |
| Refresh Rate | |
| Local Dimming | Yes |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Design | One Wall Design |
| Stand Colour | N/A (Wall Mount Design) |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 35.5 kg |
| Upscaling | AI Super Upscaling 4K |
| Video Formats Supported | Dolby Vision, HDR10, HLG |
| Sound Type | Dolby Atmos |
| Audio Formats Supported | Dolby Atmos |
| Total Speaker Output | 60 w |
| Other Smart Features | ThinQ AI, Chromecast Built-in, Apple AirPlay, Hands-Free Voice Control |
| Smart TV | Yes |
| RAM | |
| ROM | |
| Bluetooth | Yes, Bluetooth 5.0 |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Ports | 3 |
| Universal Control Present | Yes, Magic Remote |
| Remote Type | Bluetooth Remote |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
![]() OLED77G46LA OLED evo AI G4 77 (195 cm) 4K Smart TV24 | ![]() 115X955 Premium QD-Mini LED TV | ![]() 98C72K Premium QD-MiniLED TV | ![]() BRAVIA 8 II K-65XR80M2 65 Inch OLED Google TV | ![]() BRAVIA 8 II K-55XR80M2 55 Inch OLED Google TV | ![]() H100M96FUX QD-Mini LED 100 Inch Smart Google TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | NA | 144 Hz | 144 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 144 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | OLED evo | QD-MiniLED | QD-MiniLED | OLED | OLED | D-LED |
| Size Diagonal | NA | 115 Inch | 98 Inch | 65 Inch | 55 Inch | 100 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | NA | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad