LG OLED77G56LA LG OLED evo AI 195cm (77) TV (G5), a11 Gen2 AI Processor 4K, VRR 165Hz Refresh Rate, Dolby Vision & Atmos
5.12 Lakh
Warranty & Spec
    Display
    • Refresh Rate : 165 Hz
    • Screen Resolution : 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels
    Features
    • Size Diagonal : 77 Inches
    • Usb Supports : Yes
    LG OLED77G56LA LG OLED evo AI 195cm (77) TV (G5), a11 Gen2 AI Processor 4K, VRR 165Hz Refresh Rate, Dolby Vision & Atmos Specifications
    Brand
    LG
    Model
    OLED77G56LA LG OLED evo AI 195cm (77) TV (G5)
    Box Contents
    Null
    Slim TV
    Yes
    Operating System
    operating-system
    Refresh Rate
    165 Hz
    Size Diagonal
    77 inch
    Local Dimming
    Null
    Resolution
    4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
    Other Display Features
    Dolby Vision, VRR
    Design
    OLED evo
    Colour
    Black
    Weight With Stand
    33.6 kg
    Dimensions
    1712 x 982 x 24.8 mm
    Upscaling
    α11 AI Super Upscaling 4K
    Output Speaker
    60 W
    Smart TV
    Yes
    Wi-Fi Present
    Yes (WiFi 6)
    Processor
    α11 AI Processor 4K Gen2
    Bluetooth
    Voice Recognition
    USB Supports
    USB Ports
    2 ports
    Universal Control Present
    No
    Remote Type
    Magic Remote
    Touch Controls Present
    Power Saving Mode
    LG OLED77G56LA LG OLED evo AI 195cm (77) TV (G5), a11 Gen2 AI Processor 4K, VRR 165Hz Refresh Rate, Dolby Vision & Atmos Competitors Specifications
    OLED77G56LA LG OLED evo AI 195cm (77) TV (G5), a11 Gen2 AI Processor 4K, VRR 165Hz Refresh Rate, Dolby Vision & Atmos