Ad





| Brand | LG |
| Model | OLED77G56LA LG OLED evo AI 195cm (77) TV (G5) |
| Box Contents | Null |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | operating-system |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Size Diagonal | 77 inch |
| Local Dimming | Null |
| Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Other Display Features | Dolby Vision, VRR |
| Design | OLED evo |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 33.6 kg |
| Dimensions | 1712 x 982 x 24.8 mm |
| Upscaling | α11 AI Super Upscaling 4K |
| Output Speaker | 60 W |
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi Present | Yes (WiFi 6) |
| Processor | α11 AI Processor 4K Gen2 |
| Bluetooth | Yes |
| Voice Recognition | Yes |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 2 ports |
| Universal Control Present | No |
| Remote Type | Magic Remote |
| Touch Controls Present | Null |
| Power Saving Mode | Yes |
![]() OLED77G56LA LG OLED evo AI 195cm (77) TV (G5), a11 Gen2 AI Processor 4K, VRR 165Hz Refresh Rate, Dolby Vision & Atmos | ![]() K-55XR80M2 IN5 BRAVIA 8 II | XR80M2 | XR Processor | OLED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV | ![]() K-75XR90 IN5 BRAVIA 9 | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV | ![]() 115X955 Premium QD-Mini LED TV | ![]() 98C72K Premium QD-MiniLED TV | ![]() BRAVIA 8 II K-65XR80M2 65 Inch OLED Google TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 165 Hz | 120 Hz | 100 Hz | 144 Hz | 144 Hz | 120 Hz |
| Screen Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K (3,840 x 2,160) Pixels Pixels | 4K (3,840 x 2,160) Pixels Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | NA | NA | NA | QD-MiniLED | QD-MiniLED | OLED |
| Size Diagonal | 77 Inch | 55 Inch | 75 Inch | 115 Inch | 98 Inch | 65 Inch |
| Hdmi Ports | NA | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Yes | NA | 2 | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad
Oled77g56la Lg Oled Evo Ai 195cm 77 Tv G5 A11 Gen2 Ai Processor 4k Vrr 165hz Refresh Rate Dolby Vision And Atmos