Ad





| Brand | LG |
| Model | OLED97G56LA |
| Box Contents | Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 years |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Size Diagonal | 97 inch |
| Local Dimming | Pixel Dimming |
| Resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160) |
| Other Display Features | Dolby Vision, HDR10, HLG, α11 AI Super Upscaling 4K, Dynamic Tone Mapping, Pixel Dimming Technology, OLED Color |
| Dimensions | 2155 x 1230 x 28.2 |
| Colour | Black |
| Stand Colour | Black |
| Weight With Stand | 64 kg |
| Upscaling | Yes |
| Output Speaker | 60 |
| Sound Type | 2.2 |
| Audio Formats Supported | Dolby Digital, Dolby Atmos, AAC, AC3, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA |
| Total Speaker Output | 60 W |
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi Present | Yes (WIFI 6) |
| ROM | 16 |
| Processor | α11 AI Processor 4K Gen2 |
| Bluetooth | Yes (Version 5.3) |
| Voice Recognition | Yes |
| Other Smart Features | "AirPlay, Apple HomeKit, webOS, Dolby Vision & Atmos 2025, Game Optimizer, ALLM, VRR, G‑Sync Compatible, FreeSync Compatible |
| HDMI Ports | 4 ports |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 3 ports |
| Universal Control Present | Yes |
| Remote Type | Magic Remote |
| Touch Controls Present | Yes |
| Voltage Requirement | 240 V |
| Frequency Requirement | 60 Hz |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 W |
![]() OLED97G56LA LG OLED evo AI 245cm (97) TV (G5) | ![]() 115X955 Premium QD-Mini LED TV | ![]() 98C72K Premium QD-MiniLED TV | ![]() BRAVIA 8 II K-65XR80M2 65 Inch OLED Google TV | ![]() BRAVIA 8 II K-55XR80M2 55 Inch OLED Google TV | ![]() H100M96FUX QD-Mini LED 100 Inch Smart Google TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 165 Hz | 144 Hz | 144 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 144 Hz |
| Screen Resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | NA | QD-MiniLED | QD-MiniLED | OLED | OLED | D-LED |
| Size Diagonal | 97 Inch | 115 Inch | 98 Inch | 65 Inch | 55 Inch | 100 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad