Ad





| Brand | Panasonic |
| Model | Panasonic TH-65PX740DX 65 inch Ultra HD Smart LED Google TV |
| Box Contents | TV Set, Pedestal Stand, Remote Control, 2 Batteries, Operating Manual, AV Cable, Wall Mount Unit, Warranty Card |
| Warranty | 1 |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | Google TV |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | LED |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | 4 |
| Refresh Rate | 60 |
| Size Diagonal | 65 inch |
| Local Dimming | No |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Design | Bezel-less Design |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 20.5 kg |
| Upscaling | Yes (4K Color Engine) |
| Video Formats Supported | 3 |
| Sound Type | 2.0 |
| Audio Formats Supported | AAC, M4A, MP2, MP3, WMA |
| Total Speaker Output | 20 w |
| Other Smart Features | Netflix, Amazon Prime Video, YouTube, Google Play Store, Chromecast Built-in, Screen Mirroring, Google Assistant, Panasonic MirAIe App, Game Mode (VRR, ALLM) |
| Smart TV | Yes |
| RAM | 2 gb |
| ROM | 16 gb |
| Bluetooth | Yes (Version 5.0) |
| Voice Recognition | Yes (Google Assistant) |
| HDMI Ports | 3 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes (Audio, Video, Image) |
| USB Ports | 2 |
| Component Output Ports | |
| RCA Output Ports | |
| RF Input Ports | |
| VGA Input Ports |
| Universal Control Present | No |
| Remote Type | Voice Smart Remote with Google Assistant |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 w |
![]() TH-65PX740DX 65 inch Ultra HD Smart LED Google TV | ![]() H55C95EUX Haier C95 OLED 140cm (55) Google TV | Sound By Harman Kardon | ![]() H75M92FUX New M92 Series 189cm(75) QD-Mini LED Smart AI Google TV | ![]() OLED65G3PSA LG OLED evo 164cm (65) TV (G3) | ![]() OLED97G56LA LG OLED evo AI 245cm (97) TV (G5) | ![]() BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 165 Hz | 50 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 3840 x 2160 Pixels |
| Screen Type | LED | NA | NA | NA | NA | NA |
| Size Diagonal | 65 Inch | 55 Inch | 75 Inch | 65 Inch | 97 Inch | 55 Inch |
| Hdmi Ports | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 |
| Usb Supports | Yes (Audio, Video, Image) | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad