| Model | L43S6500FS 43 inch LED Full HD TV |
| Warranty | 1 |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | LED |
| Slim TV | No |
| Size Diagonal | 43 inch |
| Local Dimming | No |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Refresh Rate | 60 hz |
| Colour | Black |
| Stand Colour | Black |
| Video Formats Supported | AVI, MKV, MP4, MPEG, MPEG-4, WMV |
| Sound Type | 2.0 |
| Audio Formats Supported | AC3(Dolby Digital), MP2, MP3, MPEG, WAV |
| Output Speaker | 10 w |
| Total Speaker Output | 20 w |
| Smart TV | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI Ports | 2 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | Yes |
| USB Supports | Audio, Video, Image |
| USB Ports | 2 |
| RF Input Ports | 1 |
| Remote Type | RF (Radio frequency) |
| Touch Controls Present | No |
| Universal Control Present | No |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 w |
| Voltage Requirement | 100 |
 L43S6500FS 43 inch LED Full HD TV |  OLED77G56LA LG OLED evo AI 195cm (77) TV (G5), a11 Gen2 AI Processor 4K, VRR 165Hz Refresh Rate, Dolby Vision & Atmos |  OLED65C6XLA 164 cm (65) LG OLED evo AI C6 4K Smart TVOLED65C6XLA with α11 AI Processor Gen3, with Dolby Vision & Atmos 2026 |  K-43S25M2 BRAVIA 2 II | S25M2 | 4K Processor X1™ | 4K Ultra HD |  K-43S22BM2 BRAVIA 2 II | S22BM2 | 4K Processor X1™ | 4K Ultra HD |  K-43S22GM2 BRAVIA 2 II | S22M2/S22GM2 | 4K Processor X1™ | 4K Ultra HD | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz | 165 Hz | 120 Hz | NA | 50 Hz | 60 Hz |