Ad





| Brand | LG |
| Model | 43LR56006LC |
| Box Contents | Television, Remote Control, User Manual, Warranty Card, Power Cable |
| Warranty | 1 years |
| Slim TV | Yes |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | FHD |
| Operating System | webOS 23 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | Full HD (1,920 x 1,080) |
| Size Diagonal | 43 inch |
| Local Dimming | Frame Dimming |
| Other Display Features | Active HDR, FHD, HDR10 Pro, HLG, AI Picture Pro, Game Mode |
| Dimensions | 977 x 575 x 80.8 mm |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 8.1 kg |
| Upscaling | Resolution Upscaler |
| Output Speaker | 10 W |
| Sound Type | 2.0 |
| Audio Formats Supported | Dolby Audio, AAC, AC3 (Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Smart TV | Yes |
| Processor | α5 AI Processor Gen6 |
| Wi-Fi Present | Yes |
| Bluetooth | Yes (v 5.0) |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 2 ports |
| RF Input Ports | 2 ports |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 1 ports |
| Universal Control Present | No |
| Remote Type | Standard Remote |
| Touch Controls Present | Null |
| Voltage Requirement | 240 V |
| Frequency Requirement | 60 Hz |
| Power Consumption Standby | 0.5 W |
![]() 43LR56006LC LG 108cm (43) Smart FHD TV (LR5600), α5 AI Processor Gen6, Active HDR, Dolby Audio™ | ![]() K-43S25M2 BRAVIA 2 II | S25M2 | 4K Processor X1™ | 4K Ultra HD | ![]() K-43S22BM2 BRAVIA 2 II | S22BM2 | 4K Processor X1™ | 4K Ultra HD | ![]() K-43S22GM2 BRAVIA 2 II | S22M2/S22GM2 | 4K Processor X1™ | 4K Ultra HD | ![]() K-55S25BM2 BRAVIA 2 II | S25BM2/S25EM2 | 4K Processor X1™ | 4K Ultra HD | ![]() K-55XR80M2 IN5 BRAVIA 8 II | XR80M2 | XR Processor | OLED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz | NA | 50 Hz | 60 Hz | 60 Hz | 120 Hz |
| Screen Resolution | Full HD (1,920 x 1,080) Pixels | NA | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K (3,840 x 2,160) Pixels Pixels |
| Screen Type | FHD | Smart LED | NA | LED | NA | NA |
| Size Diagonal | 43 Inch | NA | 43 Inch | 43 Inch | 55 Inch | 55 Inch |
| Hdmi Ports | 2 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | NA |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad
43lr56006lc Lg 108cm 43 Smart Fhd Tv Lr5600 5 Ai Processor Gen6 Active Hdr Dolby Audio