Ad
+ Add To Compare
Launched Price
₹2,495Overview
Movement
Quartz
Strap Material
Resin
Water Resistance
50 meters
Gender
Men
Warranty
1 year
![]() Casio D099 Youth Series Digital Watch - For Men ₹ 2,495 | Fastrack NG38004PP06CJ Tees Analog Watch - For Men ₹ 795 | Fastrack NG1474SM01 Party Analog Watch - For Men ₹ 3,395 | Fastrack NG3124SL02 Bare Basic Analog Watch - For Men ₹ 1,695 | Fastrack 3121SM01 Analog Watch - For Men ₹ 1,750 |
|---|---|---|---|---|
| Digital | Analog | Analog | Analog | Analog |
| Resin | Silicone | Stainless Steel | Leather | Stainless Steel |
| NA | Standard | Standard | Standard | Standard |
| 1 year | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year |
| Model Name | AE-1200WHD-1AVDF |
| Collection | Youth Series |
| Watch Display | Yes |
| Mechanism | Quartz |
| Strap Material | Stainless Steel Strap |
| Bezel Material | Resin |
| Strap Type | Linked |
| Weight | 91 g |
| Height | 45 mm |
| Width | 42.1 mm |
| Depth | 100 |
| Additional Features | Multi Time for 4 Different Cities, World Map for World Time Display, Stopwatch, Countdown Timer, LC Analog Display for Home City Time, 12/24 Hours Format, Button Operation Tone, LED Light |
| Warranty | Customer needs to visit the Authorized Service Centre, along with TAX Paid Invoice & duly filled warranty card with Serial Number |
| Sales Package | 1 Box, 1 Watch, 1 Warranty Card With Serial Number, 1 Warranty Term Sheet, 1 User Manual |
| Dial size | Black |
Ad
Ad




