Ad
+ Add To Compare
Launched Price
₹10,995Overview
Movement
Quartz
Strap Material
Genuine Leather
Water Resistance
50 Meters
Gender
Men
Warranty
2 Years
![]() Fossil FS4991 Analog Watch - For Men ₹ 10,995 | Swatch Unisex X-District Blue Chronograph Watch SUSB418 ₹ 7,850 | Swatch Unisex Black Chronograph Swiss Made Watch SUSB416 ₹ 7,850 | Titan 90103KM02 Analog Watch - For Men ₹ 8,295 | Titan 90086KM01 Analog Watch - For Men ₹ 8,495 |
|---|---|---|---|---|
| Chronograph | Chronograph | Chronograph | Chronograph | Chronograph |
| Genuine Leather | Silicone | Silicone | Stainless Steel | Stainless Steel |
| Quartz | Standard | Standard | Standard | Standard |
| 2 Years | 2 Years | 2 Years | 2 Years | 2 Years |
| Brand | Fossil |
| Model Name | FS4991 Analog Watch - For Men |
| Model Number | FS4991 |
| Gender | Men |
| Type | Chronograph |
| Warranty | 2 Years |
| Watch Display | Chronograph |
| Dial Shape | Round |
| Dial Color | Eggshell |
| Strap Color | Brown |
| Strap Material | Genuine Calf Leather |
| Case Material | Rose Gold-tone Stainless Steel |
| Clasp Type | Tang Buckle |
| Crystal Material | Scratch Resistant Mineral |
| Case Diameter | 44 mm |
| Case Thickness | 13 mm |
| Band Width | 22 mm |
| Band Length | 8 inches |
| Movement | Quartz Chronograph |
| Functions | Chronograph, Hour, Minute, Second |
| Water Resistance | 50 meters |
| Luminous Hands | Yes |
| Sub-dials | Three - 60 Second, 30 Minute, and 24 Hour |
Ad
Ad



