Ad
+ Add To Compare
Launched Price
₹9,995Overview
Movement
Quartz Chronograph
Strap Material
Leather
Water Resistance
50 Meters
Gender
Men
Warranty
2 Years
![]() Fossil Men Coffee Brown & Black Analogue Watch ₹ 9,995 | Titan 1762KM01 Octane Signature Analog Watch - For Men ₹ 7,195 | Swatch Unisex X-District Blue Chronograph Watch SUSB418 ₹ 7,850 | Swatch Unisex Black Chronograph Swiss Made Watch SUSB416 ₹ 7,850 | Titan 90103KM02 Analog Watch - For Men ₹ 8,295 |
|---|---|---|---|---|
| Chronograph | Chronograph | Chronograph | Chronograph | Chronograph |
| Leather | Metal | Silicone | Silicone | Stainless Steel |
| Quartz | Standard | Standard | Standard | Standard |
| 2 Years | 2 Years | 2 Years | 2 Years | 2 Years |
| Brand | Fossil |
| Model Name | Men Coffee Brown & Black Analogue Watch |
| Model Number | FS5403 |
| Gender | Men |
| Type | Chronograph |
| Collection | Commuter Chronograph |
| Warranty | 2 Years |
| Watch Display | Chronograph |
| Dial Shape | Round |
| Dial Color | Black Satin |
| Strap Color | Brown |
| Strap Material | Leather |
| Case Material | Stainless Steel |
| Clasp Type | Single Prong Strap Buckle |
| Crystal Material | Mineral |
| Case Diameter | 42 mm |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap Inner Circumference | 200 +/- 5 mm |
| Movement | Quartz Chronograph |
| Battery Type | SR920SW |
| Water Resistance | 50 Meters |
| Interchangeable Compatibility | 22 mm |
Ad
Ad



