Ad
+ Add To Compare
Launched Price
₹4,999Available Colors
Olive G.
Jet Bla.
Mist Gr.
Rose Pi.
Space B.
Overview
Display
TFT LCD
Strap Material
Silicone
Battery
240 mAh
Water Resistance
NA
Gender
Unisex
Screen Resolution
240 x 286 pixels
![]() Noise ColorFit Pulse 2 ₹ 4,999 | ![]() Xiaomi Haylou Solar Plus RT3 Smartwatch ₹ 3,680 | ![]() Gionee GSW12 Smartwatch ₹ 3,699 | ![]() Pebble Royale Legend ₹ 3,799 | Boat Xplorer O2 ₹ 3,999 |
|---|---|---|---|---|
| TFT LCD | AMOLED | IPS LCD | AMOLED | LCD |
| Silicone | Silicone | Silicone | Silicone | Silicone |
| 240 mAh | 220 mAh | 230 mAh | 280 mAh | 210 mAh |
| 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year |
| Brand | Noise |
| Watch Model | ColorFit Pulse 2 |
| Model Number | NA |
| Type | Smart Watch |
| Display Type | TFT LCD |
| Box Contents | Smartwatch, Charging Cable, User Manual |
| Country of Origin | China |
| Warranty | 1 year warranty from the date of purchase |
| Dial Shape | Rectangular |
| Watch Dimension | 45.96 mm x 37.4 mm x 10.3 mm |
| Weight | 40 g |
| Case material | Polycarbonate |
| Colours | Jet Black, Olive Green, Mist Grey, Rose Pink, Space Blue |
| Type | TFT LCD |
| Screen Size | 1.8 Inch |
| Refresh Rate | NA |
| Brightness | 550 nits Peak Brightness |
| Screen Resolution | 240 x 286 pixels |
| Pixel Density | NA |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Battery | 240 mAh |
| Battery Backup | Up to 7 days |
| Charging Mode | Proprietary Charging Cable |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| RAM | NA |
| Internal Memory | NA |
| Processor | NA |
| Operating System | Proprietary OS |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| Bluetooth Calling | No |
| USB Connectivity | No |
| Text Message | Yes |
| Yes | |
| Incoming Call | Yes |
| Alarm | Yes |
| Weather | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 Sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Steps | Yes |
| Heart Rate | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Calories Intake/Burned | Yes |
| Distance | Yes |
| Water Resistant | Yes, IP68 |
| Voice Control | No |
| Music Control | Yes |
| Find My Phone | Yes |
| Camera Control | Yes |
Ad
Ad





