Ad
+ Add To Compare
Launched Price
₹864Overview
Movement
Quartz
Strap Material
Metal
Water Resistance
30 Meters
Gender
Women
Warranty
1 Year
![]() Sonata 8073YM01 Women's Watch ₹ 864 | Titan 1580Yl03 Men Watch ₹ 735 | Titan 1578SM03 Men's Watch ₹ 795 | Titan 1729SL04 Analog Watch - For Men ₹ 798 | Titan 1578SL06 Analog Watch - For Men ₹ 987 |
|---|---|---|---|---|
| Analog | Analog | Analog | Analog | Analog |
| Metal | Leather | Metal | Leather | Leather |
| NA | Standard | Standard | Standard | Standard |
| 1 Year | 1 Year | 2 Years | 2 Years | 2 Years |
| Brand | Sonata |
| Model Name | 8073YM01 Women's Watch |
| Model Number | 8073YM01 |
| Gender | Women |
| Type | Analog |
| Collection | Sonata Everyday |
| Warranty | 12 Months (Movement), 6 Months (Battery) |
| Watch Display | Analog |
| Dial Shape | Oval |
| Dial Color | Champagne |
| Strap Color | Gold |
| Strap Material | Metal |
| Case Material | Metal |
| Clasp Type | Jewellery Clasp |
| Crystal Material | Mineral Glass |
| Case Length | 38.2 mm |
| Case Width | 21.5 mm |
| Case Thickness | 7.55 mm |
| Movement | Quartz |
| Accuracy | Standard Quartz Accuracy |
| Power Reserve | Battery Operated |
| Water Resistance | 30 Meters |
| GMT Function | No |
| Case Back | Stainless Steel Back |
| Bezel Function | Fixed |
| Special Features | Elegant oval dial with champagne tone and gold metal strap |
Ad
Ad





