Ad
+ Add To Compare
Launched Price
₹656Overview
Movement
Quartz
Strap Material
Stainless Steel
Water Resistance
30 Meters
Gender
Women
Warranty
1 Year
![]() Sonata 8080SM01 Women's Watch ₹ 656 | Titan 1580Yl03 Men Watch ₹ 735 | Titan 1578SM03 Men's Watch ₹ 795 | Titan 1729SL04 Analog Watch - For Men ₹ 798 |
|---|---|---|---|
| Analog | Analog | Analog | Analog |
| Stainless Steel | Leather | Metal | Leather |
| NA | Standard | Standard | Standard |
| 1 Year | 1 Year | 2 Years | 2 Years |
| Brand | Sonata |
| Model Name | 8080SM01 Women's Watch |
| Model Number | 8080SM01 |
| Gender | Women |
| Type | Analog |
| Collection | SFAL |
| Warranty | 12 Months on Movement, 6 Months on Battery |
| Watch Display | Analog |
| Dial Shape | Rectangular |
| Dial Color | Silver |
| Strap Color | Silver |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Case Material | Metal |
| Clasp Type | Three-piece Sliding Clasp |
| Crystal Material | Mineral Glass |
| Case Length | 28.55 mm |
| Case Width | 18.65 mm |
| Case Thickness | 7.10 mm |
| Movement | Quartz |
| Function | Time-only (Hour, Minute, Second) |
| Water Resistance | 30 meters (3 ATM) |
| Special Features | Simple daily-wear design with minimalistic dial |
Ad
Ad