Ad
+ Add To Compare
Launched Price
₹955Overview
Movement
Quartz
Strap Material
Stainless Steel
Water Resistance
30 Meters
Gender
Women
Warranty
1 Year
![]() Sonata 8148SM01 Watch - For Women ₹ 955 | Titan 1580Yl03 Men Watch ₹ 735 | Titan 1578SM03 Men's Watch ₹ 795 | Titan 1729SL04 Analog Watch - For Men ₹ 798 | Titan 1578SL06 Analog Watch - For Men ₹ 987 |
|---|---|---|---|---|
| Analog | Analog | Analog | Analog | Analog |
| Stainless Steel | Leather | Metal | Leather | Leather |
| Button Cell | Standard | Standard | Standard | Standard |
| 1 Year | 1 Year | 2 Years | 2 Years | 2 Years |
| Brand | Sonata |
| Model Name | 8148SM01 Watch - For Women |
| Model Number | 8148SM01 |
| Gender | Women |
| Type | Analog |
| Collection | Wedding |
| Warranty | 12 Months Movement, 6 Months Battery |
| Watch Display | Analog |
| Dial Shape | Oval |
| Dial Color | Grey with Motif Pattern |
| Strap Color | Silver |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Case Material | Metal |
| Clasp Type | Push Button Clasp |
| Crystal Material | Mineral Glass |
| Case Diameter | 28 mm |
| Case Thickness | 8 mm |
| Lug-to-Lug Distance | 36 mm |
| Band Width | 13 mm |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | Water Resistant |
| GMT Function | No |
| Case Back | Solid |
| Bezel Function | Stationary |
| Special Features | Elegant motif patterned dial, slim profile |
Ad
Ad