Ad
+ Add To Compare
Launched Price
₹2,649![]() Sonata Men Black Analogue & Digital Watch 77027PP01J ₹ 2,649 |
|---|
| Analog-Digital |
| Plastic |
| NA |
| 1 Year |
| Brand | Sonata |
| Model Name | Men Black Analogue & Digital Watch 77027PP01J |
| Model Number | 77027PP01J |
| Gender | Men |
| Type | Analog & Digital |
| Collection | Superfibre Ocean III |
| Warranty | 12 Months on Movement & 6 Months on Battery |
| Watch Display | Hybrid Analog-Digital |
| Dial Shape | Round |
| Dial Color | Black |
| Strap Color | Black |
| Strap Material | Plastic |
| Case Material | Plastic |
| Clasp Type | Buckle |
| Crystal Material | Acrylic |
| Case Diameter | 53.1 mm |
| Case Thickness | 17.9 mm |
| Case Length | 57.2 mm |
| Band Width | 21 mm |
| Weight | 64 g |
| Movement | Quartz (Analog-Digital) |
| Accuracy | Standard Quartz Accuracy |
| Power Reserve | Battery Powered |
| Water Resistance | 100 meters (10 ATM) |
| Alarm | Yes |
| Chronograph | Yes |
| Calendar | Yes |
| Backlight | Yes |
| Dual Time | Yes |
| Stopwatch | Yes |
Ad
Ad