Ad
+ Add To Compare
Launched Price
₹2,995Overview
Movement
Quartz
Strap Material
Stainless Steel
Water Resistance
30 Meters
Gender
Men
Warranty
2 Years
![]() Titan 1650YM05 Analog Watch - For Men ₹ 2,995 | Sonata 7134YM03 Analog Watch - For Men ₹ 2,125 | Sonata 7133BM01 Analog Watch - For Men ₹ 2,125 | Sonata 7953NM02 Analog Watch - For Men ₹ 2,149 | Sonata 77030PP02J Superfibre Watch - For Men & Women ₹ 2,149 |
|---|---|---|---|---|
| Analog | Analog | Analog | Analog | Analog-Digital |
| Stainless Steel | Stainless Steel | Bimetal | Stainless Steel | Rubber |
| Standard | Standard | Standard | NA | Standard |
| 2 Years | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 6 Months |
| Brand | Titan |
| Model Name | 1650YM05 Analog Watch - For Men |
| Model Number | 1650YM05 |
| Gender | Men |
| Type | Analog |
| Collection | Quartz |
| Warranty | 24 Months on Movement, 12 Months on Battery |
| Watch Display | Analog with Day and Date |
| Dial Shape | Round |
| Dial Color | Silver |
| Strap Color | Golden |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Case Material | Metal |
| Clasp Type | Three-piece sliding clasp |
| Crystal Material | Mineral Glass |
| Case Diameter | 40.20 mm |
| Case Thickness | 8.95 mm |
| Case Length | 47.70 mm |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 30 Meters |
| Day and Date Function | Yes |
| Special Features | Classic design with golden case and strap; suitable for formal occasions. |
Ad
Ad





