Ad
+ Add To Compare
Launched Price
₹3,995Overview
Movement
Quartz
Strap Material
Leather
Water Resistance
5 ATM
Gender
Men
Warranty
2 Years
![]() Titan 1698SL01 Watch - For Men ₹ 3,995 | Sonata 77045PP02J Analog-Digital Watch - For Men ₹ 2,799 | Sonata 77045PP05J Analog-Digital Watch - For Men ₹ 2,799 | Daniel Klein Men Black Chronograph Analogue Watch DK12162-3 ₹ 2,905 | Fossil TRYST Manufactured & Serviced by Fossil Unisex White Watch ₹ 2,924 |
|---|---|---|---|---|
| Analog | Analog-Digital | Analog-Digital | Analog | Analog |
| Leather | Plastic | Plastic | Leather | Synthetic |
| Standard | NA | Quartz Powered | Quartz | Standard |
| 2 Years | 6 Months | 1 Year | 1 Year | 1 Year |
| Brand | Titan |
| Model Name | 1698SL01 Watch - For Men |
| Model Number | 1698SL01 |
| Gender | Men |
| Type | Analog |
| Collection | Titan Neo |
| Warranty | 2 Years on Movement, 1 Year on Battery |
| Watch Display | Analog |
| Dial Shape | Round |
| Dial Color | Silver |
| Strap Color | Brown |
| Strap Material | Leather |
| Case Material | Metal |
| Clasp Type | Buckle |
| Crystal Material | Mineral Glass |
| Case Diameter | 44.5 mm |
| Case Thickness | 9.9 mm |
| Lug Width | 22 mm |
| Case Length (6H-12H) | 49 mm |
| Case Width (3H-9H) | 44.5 mm |
| Movement | Quartz |
| Function | Multifunction |
| Water Resistance | 5 ATM (50 meters) |
| Calendar | Yes |
| Dual Time Display | Yes |
| Alarm Clock | No |
| Moonphase | No |
Ad
Ad





