Ad
+ Add To Compare
Launched Price
₹1,995Overview
Movement
Quartz
Strap Material
Stainless Steel
Water Resistance
50 Meters
Gender
Men
Warranty
2 Years
![]() Titan 1712YM02 Analog Watch - For Men ₹ 1,995 | Sonata NF7007YM02A Analog Watch - For Men ₹ 1,399 | Sonata NC7023YM10 Analog Watch - For Men ₹ 1,399 | Sonata NF7954YM01J Analog Watch - For Men ₹ 1,400 | Sonata 77060PP02 Fibre Analog Watch - For Men ₹ 1,400 |
|---|---|---|---|---|
| Analog | Analog | Analog | Analog | Analog |
| Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | Silicone |
| Standard | NA | NA | Quartz | Quartz |
| 2 Years | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year |
| Brand | Titan |
| Model Name | 1712YM02 Analog Watch - For Men |
| Model Number | 1712YM02 |
| Gender | Men |
| Type | Analog with Date |
| Warranty | 24 Months on Movement, 12 Months on Battery |
| Watch Display | Analog |
| Dial Shape | Round |
| Dial Color | Silver |
| Strap Color | Golden |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Case Material | Metal |
| Clasp Type | 3 Piece Sliding Clasp |
| Crystal Material | Mineral Glass |
| Case Diameter | 38 mm |
| Case Thickness | 8.25 mm |
| Band Width | 3 cm |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 3 ATM (30 meters) |
| GMT Function | No |
| Case Back | Stainless Steel |
| Bezel Function | Stationary |
| Special Features | Date Display, Suitable for Formal and Casual Attire |
Ad
Ad





