Ad
+ Add To Compare
Launched Price
₹4,995Overview
Movement
Quartz
Strap Material
Leather
Water Resistance
30 Meters
Gender
Men
Warranty
1 Year
![]() Titan 1766SL01 Analog Watch - For Men ₹ 4,995 | Daniel Klein Exclusive Men Black Chronograph Watch DK12220-4 ₹ 3,570 | Sonata 70808069YM02C Watch - For Men ₹ 3,575 | Fossil TRYST Manufactured & Serviced by Fossil Men Teal Watch ₹ 3,599 | Fossil TRYST Manufactured & Serviced by Fossil Men Blue Watch ₹ 3,599 |
|---|---|---|---|---|
| Analog | Chronograph | Analog | Analog | Analog |
| Leather | Silicone | Stainless Steel | Leather | Leather |
| Standard | Quartz | Button Cell | Standard | Standard |
| 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 2 Years |
| Brand | Titan |
| Model Name | 1766SL01 Analog Watch - For Men |
| Model Number | 1766SL01 |
| Gender | Men |
| Type | Analog |
| Collection | |
| Warranty | 12 Months |
| Watch Display | Analog |
| Dial Shape | Round |
| Dial Color | Champagne |
| Strap Color | Brown |
| Strap Material | Leather |
| Case Material | Metal |
| Clasp Type | Buckle |
| Crystal Material | Mineral Glass |
| Case Diameter | 43 mm |
| Case Thickness | 9.45 mm |
| Lug-to-Lug Distance | 50.60 mm |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 30 Meters |
| GMT Function | No |
Ad
Ad





