Ad
+ Add To Compare
Launched Price
₹3,995Overview
Movement
Quartz
Strap Material
Stainless steel
Water Resistance
3 ATM
Gender
Women
Warranty
1 Year
![]() Titan 9743YM01 Women's Watch ₹ 3,995 | Sonata 77045PP02J Analog-Digital Watch - For Men ₹ 2,799 | Sonata 77045PP05J Analog-Digital Watch - For Men ₹ 2,799 | Daniel Klein Men Black Chronograph Analogue Watch DK12162-3 ₹ 2,905 | Fossil TRYST Manufactured & Serviced by Fossil Unisex White Watch ₹ 2,924 |
|---|---|---|---|---|
| Analog | Analog-Digital | Analog-Digital | Analog | Analog |
| Stainless steel | Plastic | Plastic | Leather | Synthetic |
| Standard | NA | Quartz Powered | Quartz | Standard |
| 1 Year | 6 Months | 1 Year | 1 Year | 1 Year |
| Brand | Titan |
| Model Name | 9743YM01 Women's Watch |
| Model Number | 9743YM01 |
| Gender | Women |
| Type | Analog |
| Collection | Quartz |
| Warranty | 2 Years Manufacturing Warranty |
| Watch Display | Analog |
| Dial Shape | Round |
| Dial Color | Shining Bezel |
| Strap Color | Gold Tone |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Case Material | Metal |
| Clasp Type | Jewellery |
| Crystal Material | Mineral Glass |
| Case Diameter | 33.50 mm |
| Case Thickness | 8.65 mm |
| Case Length | 39 mm |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | Yes |
| Day and Date Function | Yes |
Ad
Ad





