Ad
+ Add To Compare
Launched Price
₹9,995Overview
Movement
Quartz
Strap Material
Stainless Steel
Water Resistance
5 ATM
Gender
Men
Warranty
2 Years
![]() Titan Men Black & Gold-Toned Analogue Watch NK1717KM02 ₹ 9,995 | Swatch Unisex Olive Green Swiss Made Analogue Watch SO27M100 ₹ 7,050 | Fossil Men Black Analogue Watch FS5576 ₹ 7,146 | Fossil ME1169 Automatics Analog Watch - For Men ₹ 7,197 | Swatch Unisex Black Analogue Watch SVOB106 ₹ 7,200 |
|---|---|---|---|---|
| Analog | Analog | Analog | Analog | Analog |
| Stainless Steel | Silicone | Stainless Steel | Leather | Nubuck Leather |
| Standard | Standard | Quartz | Quartz | Standard |
| 2 Years | 2 Years | 2 Years | 2 Years | 2 Years |
| Brand | Titan |
| Model Name | Titan Men Black & Gold-Toned Analogue Watch NK1717KM02 |
| Model Number | NK1717KM02 |
| Gender | Men |
| Type | Analog |
| Collection | Regalia Rome |
| Warranty | 2 Years on Movement, 1 Year on Battery |
| Watch Display | Analog |
| Dial Shape | Round |
| Dial Color | Black |
| Strap Color | Two-Toned (Black and Gold) |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Case Material | Stainless Steel |
| Clasp Type | Push Button Clasp |
| Crystal Material | Mineral Glass |
| Case Diameter | 43 mm |
| Case Thickness | 10.10 mm |
| Case Length | 49.05 mm |
| Movement | Quartz |
| Function | Multifunction |
| Water Resistance | 5 ATM |
| Special Features | Inspired by the architecture of the Colosseum; features angle-cut Roman indices and three subdials at 3, 6, and 9 positions. |
Ad
Ad





