Ad
+ Add To Compare
Launched Price
₹2,295Overview
Movement
Quartz
Strap Material
Leather
Water Resistance
3 ATM
Gender
Men
Warranty
2 Years
![]() Titan Men Silver-Toned Analogue Watch 1775SL01 ₹ 2,295 | Sonata 77031YM06J Analog Watch - For Men ₹ 1,625 | Sonata 77031NL03 Analog Watch - For Men ₹ 1,625 | Sonata NG7080YM02C Analog Watch - For Men ₹ 1,625 | Sonata NH7998YM03 Analog Watch - For Men ₹ 1,640 |
|---|---|---|---|---|
| Analog | Analog | Analog | Analog | Analog |
| Leather | Stainless Steel | Leather | Stainless Steel | Stainless Steel |
| Standard | Quartz Powered | Quartz Powered | Quartz | Quartz Powered |
| 2 Years | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year |
| Brand | Titan |
| Model Name | 1775SL01 |
| Model Number | 1775SL01 |
| Gender | Men |
| Type | Analog |
| Warranty | 24 months (movement) / 12 months (battery) |
| Watch Display | Analog |
| Dial Shape | Round |
| Dial Color | Silver |
| Strap Color | Brown |
| Strap Material | Leather |
| Case Material | Metal |
| Clasp Type | Buckle |
| Crystal Material | Mineral Glass |
| Case Diameter | 40 mm |
| Case Thickness | 7.2 mm |
| Band Width | 22 mm |
| Movement | Quartz |
| Accuracy | Standard Quartz Accuracy |
| Water Resistance | 30 meters (3 ATM) |
| Date Function | Yes |
| Special Features | Additional Brown Leather Strap |
Ad
Ad





