Ad
+ Add To Compare
Launched Price
₹5,095Overview
Movement
Quartz
Strap Material
Stainless Steel
Water Resistance
50 Meters
Gender
Men
Warranty
2 Year
![]() Titan Men Silver-Toned & Gold-Toned Analogue Watch 1792WM01 ₹ 5,095 | Daniel Klein Exclusive Men Black Chronograph Watch DK12220-4 ₹ 3,570 | Sonata 70808069YM02C Watch - For Men ₹ 3,575 | Fossil TRYST Manufactured & Serviced by Fossil Men Teal Watch ₹ 3,599 | Fossil TRYST Manufactured & Serviced by Fossil Men Blue Watch ₹ 3,599 |
|---|---|---|---|---|
| Analog | Chronograph | Analog | Analog | Analog |
| Stainless Steel | Silicone | Stainless Steel | Leather | Leather |
| Standard | Quartz | Button Cell | Standard | Standard |
| 2 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 2 Years |
| Brand | Titan |
| Model Name | Titan Men Silver-Toned & Gold-Toned Analogue Watch 1792WM01 |
| Model Number | 1792WM01 |
| Gender | Men |
| Type | Analog |
| Collection | Grandmaster |
| Warranty | 24 Months on Movement, 12 Months on Battery |
| Watch Display | Analog |
| Dial Shape | Round |
| Dial Color | Silver |
| Strap Color | Rose Gold |
| Strap Material | Metal |
| Case Material | Stainless Steel |
| Clasp Type | Divers with Push Type Clasp |
| Crystal Material | Mineral Glass |
| Case Diameter | 49 mm |
| Case Thickness | 8.60 mm |
| Case Width | 42 mm |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 50 meters |
| Special Features | Design inspired by the Rook chess piece; features offset second hand movement. |
Ad
Ad





